Gydomosios savybės

Daugiau kaip prieš 100 metų pastebėta kai kurių pelėsinių grybų stiprios antibiotinės savybės, o vėliau, maždaug po 30 metų, pagaminti stipraus poveikio antibiotikai - penicilinas, biomicinas, aureomicinas ir kai kurie kiti vaistai.

Kur kas anksčiau pastebėtos makromicetų gydomosios savybės. Antai jau XVI a. baravyko ekstraktu ar milteliais buvo gydomos nušalusios, apmirusios kūno vietos, ypač kojų ir rankų pirštai. Džiovintų baravykų destiliatas buvo rekomenduojamas paralyžiuotų vietų, taip pat kraujotakos organų sutrikimui ir gastritui gydyti. Įtariama, kad baravykas turi priešvėžinių savybių sergant skrandžio ligomis, pavyzdžiui, Bavarijos krašte (Vokietija), kur daug baravykų suvartojama maistui, skrandžio vėžys yra reta liga.

Iš kai kurių tauriabudžių (Clitocybe), baltikų (Tricholoma) išskirta antibakterinė medžiaga klitocybinas (elitocybiri) ir kitos, stabdančios odos ir kaulų tuberkuliozės bakterijų gyvybinę veiklą. Stafilokokus, sukeliančius pūliuojančias žaizdas, sunaikina voveraitės, žaliuokės, rudojo piengrybio, raukšlėtojo dyglučio ekstraktai.

Paprastasis kelmutis - vidurius laisvinantis grybas. Paprastojo taukiaus (Sarcosoma globosuni) spiritinis antpilas liaudies medicinoje buvo naudojamas reumatui, o jų gleivės — žaizdoms gydyti. Priešalkoholinių savybių turi ne tik rašalinis mėšlagrybis, kuriame aptikta gydančiosios medžiagos koprino, artimo disulfiramui, bet ir baravykas paąžuolis, drūtgalė tauriabudė, kvapioji stirnabudė bei kai kurie kiti grybai.

Muskaridinas, muskarinas ir kitos musmirių medžiagos vartojamos vidaus sekrecijos liaukų veiklai aktyvinti, sklerozei, kraujagyslių spazmams, nervų ligoms gydyti. Valgant lelijinį baltiką, gauruotąjį mėšlagrybį — mažėja cukraus kiekis kraujyje, o inkstų akmenligę nugalėti padeda piengrybis grūzdas.

Radikulitas, raumenų uždegimas palengvinamas patrynus paprastosios poniabudės (jauni, vištos kiaušinio dydžio ir formos vaisiakūniai) spiritiniu antpilu.

Naujausiais literatūros duomenimis, polisacharidas lentinianas, gaunamas iš dideliais kiekiais Japonijoje ir kai kur kitur dirbtiniu būdu auginamo valgomojo dantenio (Lentinus edodes), įnirtingai kovoja su plaučių vėžiu. Teigiama, kad net yra pasveikusių ligonių. Taip pat ši medžiaga padidina ligonio atsparumą AIDS virusui. Reikėtų šį grybą auginti ir Lietuvoje.

Priešvėžinių savybių turi ir įvairiaspalvė kempė. Gana reklamuojamas ir plokščiasis blizgutis (Ganoderma lucidum), rekomenduojamas vartoti norint sumažinti svorį, palaikyti ilgaamžiškumą, stiprinti imuninę sistemą, jis netgi parduodamas miltelių, kapsulių, ekstraktų pavidalu. Pastarieji trys grybai (valgomasis dantenis, įvairiaspalvė kempė ir ploksciasis blizgutis) ne tik reklamuojami, bet ir vartojami kaip kapsulės, milteliai, ekstraktas Japonijoje, Kinijoje ir kitose Rytų Azijos šalyse. Šioms reikmėms jie auginami ir dirbtiniu būdu.

Malonu, kad ir Lietuvoje susidomėta grybų gydomųjų savybių moksliniais tyrimais.